• Malmö Folk Festival 2023

Workshop: Sjung med Brita Björs och folkmusikkören

15 oktober 2022
Kuben
kl. 10.00 - 13.00
300 kronor
Malmö live konserthus

Välkommen på workshop i folkliga sånger med Brita Björs och folkmusikkören. De som vill får också vara med och sjunga när Brita Björs & Tina Quartey bildar duo på folkklubben samma kväll.

Läs mer och anmäl dig här!

Samsång och stämsång med visor från Skåne, Hälsingland och andra delar av världen: fint, fult, sorgligt, rivigt, andäktigt, skojfriskt. En sångfest för alla, både visveteraner och nybörjare är välkomna. Utlärningen sker på gehör, ta med något att spela in på (telefon tex).

De som vill kommer få vara med på 1-2 låtar när Britas nya duo ihop med Tina Quartey uppträder på folkklubben (en nattklubb med folkmusik) i Kuben på Malmö Live senare på kvällen (de står på scen vid 23.15). 

På kursen deltar även medlemmar från Malmös folkmusikkör. För dig som inte är med i kören redan blir detta ett tillfälle att prova på att vara med, och börja i kören om du vill. Men det går också bra att vara med på bara detta tillfälle. Ingen tidigare vana krävs. Workshopen är gratis för körmedlemmar.

Brita Björs är folksångare från Järvsö, Hälsingland, bosatt i Malmö, Skåne. Hon leder även Skånska kören i Lund.

MEDVERKANDE

Brita Björs Folksångare
Brita Björs är folksångare från Järvsö, Hälsingland, bosatt i Malmö, Skåne. Hon leder även Skånska kören i Lund.Läs mer
Folkmusikkören Sång
Folkmusikkören från Malmö, ledd av Brita BjörsLäs mer

Bra att veta om anmälan

Sista anmälningsdag: 10 oktober

Senast uppdaterat: 2022-10-06