Båda parterna arbetar för mångfald och jämställdhet och vill därför tillsammans lyfta fram kvinnliga musiker, som i dagsläget är underrepresenterade inom hårdrocksgenren.

Martin Nilsson som är bokningsansvarig på Rock Stage Malmö berättar att syftet med deras verksamhet är att främja livescenen inom rock, punk, hårdrock och metalmusik. Deras årliga huvudarrangemang är att driva rockscenen på Malmöfestivalen, men nu gör de en ny satsning och fortsätter med hårdrockkonserter på Malmö Live under hösten.

- På Malmöfestivalen har vi arbetat mycket med att synliggöra fler kvinnliga musiker inom genren. Vilket vi kommer att fortsätta med nu när vi intar scenen på Malmö Live. Det känns fantastiskt kul, säger Martin Nilsson.

Först ut är det kvinnliga hårdrocksbandet Thundermother som är ett av få hårdrocksband med bara tjejer. Bandet grundades i Växjö 2009 av Filippa Nässil. Idag består bandet av Filippa, Guernica Mancini, Majsan Lindberg och Emlee Johansson. Thundermother har släppt tre hyllade album och spelat hundratals liveshower runt om i Europa.

Föreningssamarbeten är viktiga för oss och hårdrocken ska på det här sättet få en egen plattform på Malmö Live. Att vi kanske kan ge den extrem mansdominerade genren en liten jämnställdhetsknuff framåt är viktigt, säger Karin Karlsson, programchef på Malmö Live konserthus.

 

Du kanske också är intresserad av

Clelia Cafiero
Publicerad: 2026-03-09

Dirigenten Clelia Cafiero om Opera utan ord about

“Vi kommer att ha en sjungande orkester!” Det säger Clelia Cafiero, konsertpianisten som sadlade om och blev dirigent. Den 26 mars leder hon MSO i operaprogrammet Opera utan ord.

Läs mer about Dirigenten Clelia Cafiero om Opera utan ord
Bild på Kathrin Lorenzen
Publicerad: 2026-02-24

Mahlers musik är oändligt bedårande about

Sopranen Kathrin Lorenzen sjunger Mahlers vackra fjärde symfoni med MSO den 12 mars. Då får man bland annat veta vad som står på menyn i Himmelen och vilka man äter med.

Läs mer about Mahlers musik är oändligt bedårande
Jörg Widmann i sitt arbetsrum omgiven av notpapper
Publicerad: 2025-06-25

Mot alla odds – Håkan Hardenberger om Jörg Widmanns trumpetkonsert about

När Håkan Hardenberger för första gången diskuterade en ny trumpetkonsert med Jörg Widmann var världen en annan. Pandemin härjade, konserthusen stod tomma och musikerna arbetade under strikt isolering.

Läs mer about Mot alla odds – Håkan Hardenberger om Jörg Widmanns trumpetkonsert
Senast uppdaterat: 2020-12-01