Rhian Coggins, abonnent på Platina konsertserie på Malmö Live

En förmiddag för snart tjugo år sedan stod Rhian i gummistövlar mitt ute på ett fält i södra England. Här skulle hon uppleva det maffigaste och coolaste hon någonsin varit med om. Tillsammans med tusentals andra lyssnade hon på Wagners opera Valkyrian under den årliga Glastonburyfestivalen. Musiken kändes i hela kroppen, och det är precis så hon beskriver en riktigt bra konsert.

För Rhian går musik och välmående hand i hand. När hon känner stress och tankarna snurrar är det till musiken hon vänder sig för att hitta lugnet eller fylla på med positiv energi.

- Musik fungerar som terapi för mig. De klassiska kompositörerna har hjälpt mig mycket. Ibland när man mår dåligt kan musiken antingen bekräfta känslan eller lyfta och peppa. “Jag är ledsen och jag får vara det” eller “You got this!” Jag använder mig av musiken för att må bra.

Det var morfar som en gång introducerade henne till den klassiska musiken. I hans sovrum stod en stor stereo och där satt de tillsammans och lyssnade på bland annat Smetana.

- Jag var bara några år gammal och gillade hur de olika instrumenten lät. Fagotten som fotsteg genom en skog, eller som ett purket barn. Tvärflöjten som fåglar. När jag lyssnade på musiken såg jag hela landskapet framför mig, som en stor tavla.

Några år senare började hon spela själv, och då blev det klarinett. Idag har hon abonnemang och lyssnar på Malmö SymfoniOrkester nästan varje vecka. Det händer att hon tar fram instrumentet när hon kommer hem.

- Det gjorde jag efter Carl Nielsens klarinettkonsert, för den var så sweet. Jag studerade klarinettisterna och hur de spelade de olika tonerna, och när jag kom hem provade jag själv med mina två katter som publik.

En riktigt bra konsertupplevelse, vad innehåller en sådan?

- Gärna en fulladdad orkester, med instrument som inte brukar ingå i en mindre uppsättning och flera olika klarinetter. Jag tycker om att lyssna på hur de funkar ihop. Det ska synas att dirigenten och musikerna har kul tillsammans. Om de dessutom framför Stravinsky, Rachmaninov eller Prokofjev så kan det inte bli annat än en riktigt bra upplevelse. Då mår jag bra!

 

RHIAN COGGIN

Abonnemang: Platina

Favoritstycke: “Rapsodi på ett tema av Paganini” av Rachmaninov

 

 

Promobild, Platina säsongen 2024-25

Platina

Platina är en konsertserie för dig som vill komma i väg på konsert ofta. Tillsammans med andra hängivna musikälskare får du uppleva 22 torsdagskonserter. Följ MSO genom hela jubileumssäsongen! 
 
Klicka här för att läsa mer!

Du kanske också är intresserad av

Misikir
Publicerad: 2025-05-08

Jag får stanna upp och bara njuta about

Misikir Elwert har upptäckt att en vardag fylld med jobb och familjeliv kan kryddas med musik.

Läs mer about Jag får stanna upp och bara njuta
Mårten och Marie på väg till Haydn-konsert
Publicerad: 2025-05-05

En massa fantastisk musik som jag inte hade hittat själv about

Mårten Bengtsson från Lund brukade jobba i Malmö och passerade Malmö Live Konserthus på väg till stationen när han skulle hem. Då gjorde han det till en vana att slinka in på torsdagskonserterna.

Läs mer about En massa fantastisk musik som jag inte hade hittat själv
Blåsmusiker ur Malmö SymfoniOrkester i Malmö Lives foajé
Publicerad: 2025-04-23

Kom närmare musikerna bakom den symfoniska klangen about

Vad är det egentligen som skapar en symfoniorkester? I de enskilda musikaliska stämmorna i Malmö Symfoniorkester bär varje musiker på ett eget uttryck, en egen berättelse – och under en lördag i maj har du chansen att komma dem riktigt nära.

Läs mer about Kom närmare musikerna bakom den symfoniska klangen
Senast uppdaterat: 2024-04-02