Till Clara Schumann Torsdagskonsert
Välkommen till musikfest hos familjen Schumann – ett hem fullt av barn, notpapper och romantisk musik.
Clara Schumann var en centralgestalt i musiklivet, hyllad som en av sin tids mest framstående pianister – som ung även som tonsättare, då hon gjorde succé som solist i sin egen virtuosa och själfulla Pianokonsert i a-moll. Mexikanska Gabriela Ortiz har genom paret Schumanns musik lärt känna deras unika och komplexa personligheter och tecknar deras äktenskapliga och kreativa samspel i orkesterverket Clara. Familjen Schumann tog också emot den unge supertalangen Johannes Brahms i sitt hem. Han kom att stå Clara mycket nära – ett av många verk han tillägnade henne är den soligt sorglösa Serenad nr 2.
Medverkande
- Malmö SymfoniOrkester
- Malmö SymfoniOrkester (MSO) är en av Sveriges ledande symfoniorkestrar med hög internationell nivå och en bred klassisk orkesterrepertoar men även en stark förankring i nutida repertoar med beställningsverk av vår tids ledande tonsättare.Läs mer
- Izabele Jankauskaite Dirigent
- Alexandra Dariescu Piano
Program
- Ortiz, Gabriela Clara (2021) 17 min
- Schumann, Clara Pianokonsert i a-moll, op. 7 (1833) 23 min
1. Allegro maestoso
2. Romanze. Andante non troppo, con grazia
3. Finale. Allegro non troppo
- Paus 25 min
- Brahms, Johannes Serenad nr 2 i A-dur, op. 16 (1857–1860) 30 min
1. Allegro moderato
2. Scherzo. Vivace
3. Adagio non troppo
4. Quasi Menuetto
5. Rondo. Allegro
Finns även som lördagskonsert!

Mat & dryck på Malmö Live

Det finns Pausbokning i samband med detta evenemang.
När du förbokar mat- och dryckeservering ser vi till att maten är färdig och uppdukad på plats. Information om mat- och dryckesbokning publiceras löpande.
Abonnemangsinformation
Konserten ingår i konsertserierna Platina och Torsdagsfavoriter.