SKUSO 2026 Skånes Ungdomssymfoniorkester
Efter en intensiv vecka av repetitioner på Malmö Live Konserthus med instruktörer ur Malmö SymfoniOrkester samt lärare från Skånes kulturskolor är det dags att tillsammans avsluta med en offentlig konsert!
Skånes Ungdomssymfoniorkester (SKUSO) är en orkesterverksamhet för elever från Skånes alla kulturskolor. Genom SKUSO erbjuds alla en likvärdig chans att få vara med att spela i ett orkestersammanhang, som för många inte finns tillgängligt på hemorten. I år är det 95 antagna orkesterdeltagare och 38 körsångare från 24 olika kulturskolor. SKUSO är ett projekt som drivs i samarbete mellan Regionala kulturskolan Skåne, Malmö Live Konserthus och Musik i Syd
Läs mer om projektet SKUSO här.
Medverkande
- Skånes Ungdomssymfoniorkester
- Projektet SKUSOLäs mer
- Fredrik Burstedt Dirigent
- Efter en lång och gedigen karriär som konsertmästare och violinsolist är Fredrik Burstedt idag alltmer efterfrågad som dirigent för orkestrar och operaproduktioner.Läs mer
- Karin Lindsten Brodin
- koordinator (Kulturskolan i Lund)
Med stöd från
SKUSO möjliggörs med bidrag och ekonomiskt stöd från bland annat Swedbank och Sparbanken Skåne genom sina ägarstiftelser Skåne, Finn, Färs och Frosta och 1826, Elly Berggrens stiftelse, Stiftelsen Gripen och Kulturrådet.
Andra medverkande
- Instruktörer
Flöjt/Oboe
Amanda Ripa SalonenKlarinett/Fagott
Annika FredrikssonHorn
Jake MaczynskiTrumpet
Christer Gustafsson RoosTrombon/Tuba
Johannes RubenssonViolin 1
Rhona DuncanViolin 2
Charlotta BergkvistViola
Dinu SerfeziCello
Johanna Hydén LanderKontrabas
Johannes ParklerSlagverk
Patrick RaabHarpa
Eleonora PenninoPiano/Kör
Håkan CarlssonKör
Sara Sandström Korp
Andrea Tjäder- Medverkande kommuner
Bjuv, Bromölla, Burlöv, Eslöv, Helsingborg, Höganäs, Hörby, Höör, Kristianstad, Kävlinge, Landskrona, Lomma, Lund, Malmö, Simrishamn, Sjöbo, Skurup, Staffanstorp, Svalöv, Svedala, Tomelilla, Trelleborg, Vellinge, Ystad och Ängelholm.
Program
- Nydesjö, Jonas SKUSO - Fanfar
- Monica Åslund Kom!
Arrangemang: Håkan Carlsson
- Sibelius, Jean Finlandia, op. 26
- Sandell, Maria Fredsduvan
Arrangemang: Håkan Carlsson
- Tjajkovskij, Pjotr Svantemat ur Svansjön
Arrangemang: Chris M. Bernotas
- Rodgers, Richard My Favorite Things ur The sound of music
Text: Oscar Hammerstein II.
Arrangemang: David Sten.
- Styne, Jule Don’t rain on my parade ur Funny Girl
- Grieg, Edvard I bergakungens sal
Arrangemang: Gareth Glyn
- Engelbert Humperdinck Förlöst, befriad ur Hans och Greta, akt 3, scen 4
Text: Adelheid Wette
Arrangemang: Håkan Carlsson
- Charnin/Strouse It´s the hard-knock life ur Annie
Arrangemang: Håkan Carlsson
- Zimmer, Hans He's a pirate ur Pirates of the Caribbean
Arrangemang: Ted Ricketts
- Pourkarim, Laleh En stund på jorden
Arrangemang: Annika Winberg