• Unga musiker i Sida vid sida

Sida vid sida 2026

En konsert som bygger broar, när unga musiker från Malmö Kulturskola/El Sistema spelar tillsammans med musiker ur Malmö SymfoniOrkester. 

Sida vid sida har växt fram ur ett långsiktigt samarbete mellan Malmö SymfoniOrkester och Malmö Kulturskola som inleddes hösten 2013 kring Kulturskolans kör- och orkesterverksamhet El Sistema Malmö.   
Kvällens konsert dirigeras av Gudrun Dahlkvist. 

​Konserten blir en inspirerande stund för publiken som får lyssna till klassiska karameller och svängiga låtar, alla i specialarrangemang för proffs tillsammans med ungdomar – sida vid sida.  

El Sistema är en modell för musik- och orkesterundervisning från Venezuela, där musiken används för att stärka gemenskapen, barnens och ungdomarnas självkänsla o identitet. Verksamheten finns idag på sju grundskolor i Malmö och omfattar ca 1500 elever och 20 pedagoger. 

18 april 2026
Konsertsalen
ca 1 timme (ingen paus)
60 SEK
Malmö Live Konserthus & kulturskolan/El Sistema

Medverkande

Malmö SymfoniOrkester
Malmö SymfoniOrkester (MSO) är en av Sveriges ledande symfoniorkestrar med hög internationell nivå och en bred klassisk orkesterrepertoar men även en stark förankring i nutida repertoar med beställningsverk av vår tids ledande tonsättare.Läs mer
Gudrun Dahlkvist dirigent
Gudrun Dahlkvist är violinist i grunden och har utbildats vid bland annat Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. 2019 påbörjade hon sina studier på masterprogrammet med dirigentprofessor B. Tommy Andersson på på Musikhögskolan i Stockholm. Hon mottog Crusellstipendiet 2019.Läs mer
Elinor Fryklund Sångerska/programvärd
Elinor är operasångerska och arbetar som sångpedagog på Klassiska Musikskolan samt musikhögskolan i Malmö. Hon leder även Malmö Operas barnkör.Läs mer
Malmö Kulturskola och kulturskolans El Sistema
Elever från Malmö Kulturskola och kulturskolans El Sistema-verksamhet. El Sistema finns idag på sju grundskolor i Malmö och omfattar ca 1500 elever och 20 pedagoger. El Sistema är gruppundervisning där musik används som verktyg för social och mänsklig utveckling. Eleverna ses och spelar och sjunger flera dagar i veckan och filosofin bygger mycket på att även deras familjer ska vara delaktiga.Läs mer
Senast uppdaterat: 2026-03-10