MSO Close-Up Stråk Rainer Honeck i nära möte med MSOs stråkmusiker
Möt MSO:s stråkmusiker på nära håll i en innerlig kammarkonsert under ledning av Rainer Honeck, konsertmästare i Wiener Philharmoniker. Konserten är kulmen på en intensiv instruktörsvecka, där musikerna arbetat tätt tillsammans med Honeck – en dirigent med djup förståelse för både tradition och nyanser.
Välkommen till en lördagseftermiddag där du får njuta av Mozarts dramatiska Adagio och fuga, Schönbergs skimrande Notturno med harpa som ett drömlikt inslag, och Mendelssohns ungdomligt pulserande Stråksymfoni i b-moll. Som final: Tjajkovskijs älskade Stråkserenad.
Medverkande
Dirigent: Rainer Honeck
Musiker: Stråkmusiker ur Malmö SymfoniOrkester
Lär känna dirigenten
- Rainer Honeck Stehgeiger/dirigent
- Wiener Philharmonikers konsertmästare sedan 1992, Rainer Honeck, anställdes 1981 som violinist i både Wiener Staatsoper och Wiener Philharmoniker och han utsågs till konsertmästare i Wiener Staatsoper 1984. Han har bland annat hunnit med ett antal av de populära nyårskonserterna som årligen TV-sänds världen över från Musikverein i Wien men han ger också nyårskonserter med orkestrar som till exempel Malmö SymfoniOrkester. Rainer Honeck har också en rad samarbeten med andra orkestrar i Europa och i Asien och han leder många av sina konserter antingen som dirigent eller spelande dirigent, så kallad stehgeiger.Läs mer
Program
Wolfgang Amadeus Mozart, Adagio och fuga, 7 min
Arnold Schönberg - Notturno för ståk och harpa, 4 min
Felix Mendelssohn - Stråksymfoni nr 10 i b-moll, 10 min
Pjotr Tjajkovskij - Stråkserenad op 48, 30 min
Relaterade evenemang
