INSTÄLLD: J. Strauss – på den vackra blå Donau - med europeiska balettsolister
Det världsberömda företaget WORLDSTARS, arrangör av föreställningar med balettdansare från Parisoperan, La Scala, London Royal Ballet och andra som har vunnit tusentals publikers hjärtan runt om i världen, kommer att presentera en exklusiv föreställning av ”På den vackra Blå Donau” med balettsolister från Europas ledande teatrar.
Den historiska premiären av baletten ”På den vackra blå Donau” ägde rum 17 maj 1924 på La Cigale-teatern i Paris. Det är en lätt, sprudlande och livlig balett. Den utspelar sig på ett livligt wienercafé under operettens storhetstid. Karaktärerna njuter av livet, uppmärksammar damerna, roar sig med valsen och dansar till Strauss mest kända melodi ”På den vackra blå Donau”. Det tycks inte kunna hända någon något värre än ficktjuveri. Men även i malströmmen av skratt och skoj kan någons hjärta krossas.
Företaget WORLDSTARS
I WORLDSTARS föreställningar medverkar balettsolister och balettdansare från Parisoperan, La Scala, Kungliga baletten i London, Tjeckiska Nationalbaletten, Barcelona Baletten, Bordeaux Nationalbaletten, Kungliga Danska baletten m.fl. Idag genomförs WORLDSTARS-projekt i Lettland, Estland, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Österrike och Förenade Arabemiraten, vilket ger publiken möjlighet att se balett i toppklass som inspirerar och berör. WORLDSTARS främsta uppdrag är att bevara arvet från den klassiska baletten på allra högsta nivå.
Olga Azizova - företaget WORLDSTARS styrelseledamot och arrangör av gästföreställningar säger:
"Jag är glad över att kunna presentera en festföreställning på Malmö Live. ”På den vackra blå Donau” kommer framföras av färgstarka europeiska balettdansare och jag tror verkligen att när karaktärerna berör era hjärtan i denna mirakulösa balettföreställning, så kommer ni att dela glädjen över denna speciella kväll med era nära och kära med stor värme. Det är mycket viktigt för mig att varje föreställning leder in åskådarna på en glädjefull och inspirerande resa i konstens värld som verkligen berör själen. Kom och se föreställningen ”På den vackra blå Donau” och när efter föreställningen kommer du att vara på gott humör och applådera artisterna, kommer du att vara lycklig över att du har tillbringat den här kvällen tillsammans med oss!”
Inställd konsert: Meddelande från arrangören WORLDSTARS
Kära publik,
Vi är glada att våra galakonserter och balettföreställningar, som arrangerats av vårt företag i redan 14 år, har berört tiotusentals människors hjärtan i Lettland, Litauen, Estland, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Österrike och Förenade Arabemiraten, och har visat hur graciös, gripande och spännande klassisk balett kan vara.
Vår dröm har alltid varit att arrangera gästspel av Strauss balett ”An der schönen blauen Donau” i Sverige, och balettartisterna har väntat och drömt om det ögonblick då de får uppträda på scenen i Malmö Live Konserthus och dela balettkonstens glädje med publiken.
Vi vill meddela er att baletten ”An der schönen blauen Donau” tyvärr inte kommer att äga rum på grund av en oförutsedd situation. Vi vet att ni sett fram emot föreställningen, och vi tackar er av hela våra hjärtan för att ni har varit med oss, för att ni valde vår föreställning och för ert genuina intresse för klassisk balett av högsta klass.
Vi ser fram emot att kunna arrangera föreställningar i Sverige inom en snar framtid och att få se er där!
Biljettköpare har kontaktats via email med information om återbetalning.