Svartvit bild på slagverkare och musiker från utställningen Komposition

Att vara musiker i en symfoniorkester är att vara en del av något större. Det handlar om att förstå sin roll i en perfekt helhet – en väv där varje ton och varje paus är noggrant avvägd. Hantverket är centralt – händer arbetar i fulländad precision med rörelser som bär på tyst och intensiv koncentration. Varje konsert innehåller ögonblick av stort mod.

Under en höstdag samlade vi symfoniorkesterns musiker i foajén till Malmö Live Konsterhus för att tillsammans med Johan Sundell försöka fånga orkesterns universum. 

Sundells bilder fångar musikaliteten genom siluetter som smälter samman med scenens ljus och dröjer kvar som ekon av musiken. Musikerna framträder som berg, upplyfta av sina kollegor och starka i sin gemensamma kraft.

Förgrund möter bakgrund, djup och rytm vävs samman, och ibland bryts det förväntade för att våga riskera något nytt. Precis som känslorna som väcks när vi lyssnar på symfonisk musik – berörande, storslagna, ibland överraskande – bjuder dessa bilder in till en upplevelse bortom det förväntade. 
 

Relaterade evenemang

Dekorativ evenemangsbild Jubileumsgala – MSO 100 år, med Malmö SymfoniOrkester, jubileumssäsongen 2024–25
16 - 18 januari 2025 145 - 460 kronor Konsertsalen
Jubileumsgala - MSO 100 år
Upplev en unik galakväll när MSO firar 100 år. Med trumpetkonsert och Mahlers första symfoni – Titan, bjuder MSO och dirigent Fabien Gabel på en mäktig afton.

Du kanske också är intresserad av

Jörg Widmann i sitt arbetsrum omgiven av notpapper
Publicerad: 2025-06-25

Mot alla odds – Håkan Hardenberger om Jörg Widmanns trumpetkonsert about

När Håkan Hardenberger för första gången diskuterade en ny trumpetkonsert med Jörg Widmann var världen en annan. Pandemin härjade, konserthusen stod tomma och musikerna arbetade under strikt isolering.

Läs mer about Mot alla odds – Håkan Hardenberger om Jörg Widmanns trumpetkonsert
Karen Tanaka
Publicerad: 2025-06-15

Möt Karen Tanaka about

Lär känna MSOs Composer in Association Karen Tanaka. Här berättar hon om inspirationen till sina kompositioner och sin musikaliska bakgrund.

Läs mer about Möt Karen Tanaka
Peter och Thomas
Publicerad: 2025-06-02

En guldkant i vardagen about

Musiken är viktig för dem båda men vägarna till konserthuset har sett olika ut för Thomas och Peter, som abonnerar på varsin konsertserie – Guld och Platina.

Läs mer about En guldkant i vardagen
Senast uppdaterat: 2025-04-05