MSO:s försteviolinist Britt Forsströmson i Konsertsalen med Zornmärket i Guld

- Det känns extra roligt att vara den tionde kvinnan som får utmärkelsen och det i en skara av över hundra spelmän som fått utmärkelsen sedan 1933, berättar Britt, som dessutom är den första spelmannen från Blekinge som fått utmärkelsen.

Zornmärket i Guld är den mest prestigfulla folkmusikutmärkelsen och ges till särskilt framstående traditionsbärare inom svensk folkmusik.

- Min bana som violinist startade vid 9 års ålder och folkmusiken kom in i mitt liv i mitten av 70-talet. Jag kom tidigt med i ett sammanhang som hade börjat samla in låtar från Blekinge, med inspiration från hur man gjort i Småland och andra landskap i Sverige. Sedan har folkmusiken funnits med parallellt i mitt liv som musiker, även sedan jag utbildade mig inom den klassiska repertoaren – jag skulle aldrig kunna släppa folkmusiken!

Britt berättar att det är inte är så stor skillnad som man kanske kan tro på att spela folkmusik och arbeta i en symfoniorkester.

- Oavsett om man spelar klassisk musik efter noter eller folkmusik på gehör så finns grunden i lusten och glädjen till musiken. I en symfoniorkester är det samma glädje och känsla som på en spelmansstämma - alla drar åt samma håll och det är en fantastisk känsla.

Zornmärket i Guld på Britt Forströmssons folkdräkt från Blekinge

Du kanske också är intresserad av

Dirigenten Emilia Hoving dirigerar. Hon ler och sträcker ut dirigentpinnen mot tittaren samtidigt som hennes ena hand har en öppen gest.
Publicerad: 2026-09-21

Mellan arktisk tystnad och flammande eld about

Hon har känt sig varmt välkomnad i Malmö sedan sitt allra första möte med MSO – nu är Emilia Hoving tillbaka på podiet, med ett program som ställer arktisk is mot Stravinskys flammande "Eldfågeln".

Läs mer about Mellan arktisk tystnad och flammande eld
Svartvit bild av Ragnar Grippe, framför en spegelskulptur. Tobias Rylanders ljusskiss är infälld i grönt i vänster nedre hörn.
Publicerad: 2026-09-10

Ragnar Grippe och Tobias Rylander möts i unik konsert about

Tobias Rylander – ljussättare för Beyoncé och Balenciaga – och Ragnar Grippe, en av Sveriges mest namnkunniga pionjärer inom elektronisk musik, skapar en helhetsupplevelse av ljud och ljus i Kuben, Malmö Live.

Läs mer about Ragnar Grippe och Tobias Rylander möts i unik konsert
Pianisten Sophia Liu sitter vid en flygel och tittar till vänster ut ur bild.
Publicerad: 2026-08-31

Jag vill berätta hans historia, inte min about

Den kanadensiska pianisten Sophia Liu har vid knappt 18 års ålder redan tagit världen med storm med sina virtuosa Chopintolkningar. Nu gästar hon Malmö Live med den poetiska och romantiskt porlande Pianokonsert nr 2 – verket som Frédéric Chopin själv uruppförde när han just hade fyllt 20.

Läs mer about Jag vill berätta hans historia, inte min
Senast uppdaterat: 2023-08-24