
Efter att ha spelat en hel säsong i Stockholm och hel säsong i Göteborg med Queen of fucking everything, en av de mest påkostade shower som någonsin satts upp i Sverige – varje kväll till publikens jubel och stående ovationer – tar Jonas Gardell nu ut succé-föreställningen i en enklare version, som en solo-show, runt om i landet.
Arrangören Lifeline informerar
Det är med stor ledsamhet vi meddelar dig att på grund av rådande situation kommer komedishowen med Jonas Gardell flyttas till ett nytt speldatum. Då läget ännu är osäkert har arrangören beslutat att flytta konserten. Det nya speldatumet är den 4 december 2021 klockan 18.00. Du kommer få en ny biljett till din mejl när speldatumet närmar sig.
Om du mot förmodan inte kan gå de nya speldatumet har du till den 2 januari 2021 på dig att meddela ditt anspråk på återbetalning, mejla Biljettcenter [at] malmolive.se. Vi behandlar alla ärenden i turordning och ber ödmjukt om ditt tålamod. Återbetalningen kommer inom den närmsta månaden.
----
Queen of fucking everything – SOLO är en show som får dig att skratta tills du gråter, och den ingjuter glädje, hopp och livsmod.
– Drottningen åker ut i sitt rike för att tala till sitt folk, säger Jonas Gardell. Det blir inga kulisser eller fyrverkerier, inga dansare, inga sångerskor och ingen orkester. Vad man får är Drottningen själv i all sin glans. The Queen is dead! Long live the queen!
Scenrecensioner
“Gardell injicerar våra hjärtan med livsglädje”
Expressen
“Makalöst roligt”
Eskilstuna Kuriren
“Gensvaret från Göteborgspubliken var enormt”
GT
”... väldigt roligt, ärligt, brutalt och förlösande härligt.”
Nerikes Allehanda
“Jonas Gardell lever verkligen på scenen. Han kan med sin blotta närvaro och publikkontakt gestalta alla människors behov av kärlek och bekräftelse”
Dagens Nyheter
“Ytterst få svenska komiker (...) har sin publik i sin hand lika fullständigt och odiskutabelt som han har. Från det första hoppsa-steget på scenen till sista bugningen till de stående ovationerna”
Barometern
“Det finns nog ingen i hela Sverige som är så gudabenådad begåvad i det svenska språket som Gardell. Med en lätt förändring i rösten, så blir orden till poesi istället. De är i perfekt harmoni med sin värd. Kroppen följer med. Rörelserna är upprepande men ändå hela tiden grundande i sin komik.”
Södermanlands Nyheter
Senast uppdaterad 2021-01-16
Jonas Gardell – Queen of f*cking everything SOLO
SCEN: Konsertsalen
SPELTID: ca 1 timme 20 minuter
PRISINFO:
Biljettpris: 425 kr
Serviceavgift: 35 kr
Obs: Konserten äger rum December 2021.
ARRANGÖR: Lifeline